Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of Sugandha Golden Sella Basmati Rice, Sugandha Raw Basmati Rice, Sugandha Steam Basmati Rice and Sugandha White Sella Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Texture | Sella (Parboiled) |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place Away From Sunlight |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Cultivation Type | Natural |
| Max. Moisture % | Max 13 % |
| Grain Length | 7mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Non-sticky |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place,Store in a Cool and Dry Place |
| Variety | Sugandha |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Grain Length | 7mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Variety | Sugandha |
| Feature | No Preservatives, Low In Fat |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Packaging Type | Plastic Bags |
| Moisture | 12.5% Max |
| Broken | 1% |
| Processing Method | Steam |
| Grain Length | 6mm |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Grain Length | 6mm |
| Storage | Cool, Dry Place |
| Damaged Discolor | 1% Max |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.