Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of 1847 Brown Basmati Rice, 1847 Creamy Sella Basmati Rice, 1847 Golden Sella Basmati Rice, 1847 Raw Basmati Rice and 1847 Steam Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Broken Ratio | 1-3% |
| Cultivation Type | Natural |
| Moisture Ratio | 10% |
| Packaging Type | PP Bag |
| Average Length | 7mm |
| Storage | Cool, Dry Place |
| Gluten-Free | Yes |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Variety | 1847 Sella |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 7mm |
| Grain Length | Long |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Variety | 1847 Golden Sella |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Cultivation Type | Natural |
| Moisture | 12% |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Variety | 1847 Raw |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 8mm |
| Grain Length | Long Grain |
| Cuisine | Indian |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Texture | Long-grain |
| Variety | 1847 Steam |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 8mm |
| Storage | Cool And Dry Place |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.