Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of Sharbati Golden Sella Basmati Rice, Sharbati Raw Basmati Rice, Sharbati Steam Basmati Rice and Sharbati White Sella Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Texture | Sella (Parboiled) |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place Away From Sunlight,Store in a Cool and Dry Place |
| Variety | Sharbati Golden Sella |
| Average Length | 6mm |
| Max. Moisture % | Max 13 % |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 3% |
| Moisture | 2% |
| Speciality | Gluten Free |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Variety | Sharbati |
| Packaging Type | PP Bag |
| Average Length | 6mm |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Packaging Size | 25 ,50Kg |
| Moisture | 12.5% Max. |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place |
| Average Length | 7.2 MM |
| Broken | 1% Max. |
| Purity | 99.9% |
| Admixture | 7% Max. |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 3% |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place,Store in a Cool and Dry Place |
| Variety | Sharbati White Sella |
| Grain Length | 7mm |
| Cuisine | Indian |
| Admixture | 5% Max. |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.