Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of 1885 Golden Sella Basmati Rice, 1885 Raw Basmati Rice, 1885 Raw Brown Basmati Rice, 1885 Sella Basmati Rice and 1885 Steam Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Long-grain |
| Variety | 1885 Golden Sella |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 5mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Appearance | Distinctive golden tint, long slender grains |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Long-grain |
| Variety | 1885 |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Processing Type | Raw |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Variety | 1885 Brown |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 5mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Processing | Raw |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Long-grain |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place Away From Sunlight |
| Variety | 1885 |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 5mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Origin | India |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Fluffy |
| Variety | 1885 Steam |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 6mm |
| Grain Length | Long |
| Storage | Cool And Dry Place |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.