Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of RH 10 Golden Sella Basmati Rice, RH 10 Steam Basmati Rice and RH 10 White Sella Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 1% (Maximum) |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Variety | RH 10 Golden Sella |
| Max. Moisture % | Max 13 % |
| Grain Length | 7mm |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Packaging Size | 25kg, 50kg Bags |
| Rice Broken (%) | 3% |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Average Length | 6mm |
| Grain Length | 6 mm |
| Processing | Steam-processed, Retains Aroma And Nutrients |
| Moisture Content | Approx 13% |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 2% |
| Texture | Sella (Parboiled) |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place,Store in a Cool and Dry Place |
| Variety | RH 10 White Sella |
| Packaging Type | Pp Bags |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.