Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler and Trader of PR 47 Golden Sella Basmati Rice, PR 47 Steam Basmati Rice and PR47 Raw Basmati Rice from Delhi.
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Texture | Sella (Parboiled) |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place,Store in a Cool and Dry Place |
| Variety | PR 47 Golden Sella |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 6mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Storage Instructions | Store In A Cool And Dry Place |
| Variety | PR 47 |
| Packaging Type | Pp Bags |
| Average Length | 6mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Processing Method | Steam |
| Storage | Cool, Dry Place |
| Business Type | Exporter, Supplier, Trader |
| Rice Broken (%) | 5% |
| Feature | Gluten Free |
| Storage Instructions | Store In A Cool, Dry Place,Store in a Cool and Dry Place |
| Packaging Type | Plastic Bags |
| Average Length | 6mm |
| Cultivation Type | Natural |
| Admixture (%) | 5 % |
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.